AnasayfaPortalKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Dünyadaki Güncel Olaylara Uluslararası Perspektiften Bakış

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Stauffenberg
Seviye 4
Seviye 4

Erkek
Lakap : Walk Around

MesajKonu: Dünyadaki Güncel Olaylara Uluslararası Perspektiften Bakış   17/3/2008, 19:58

Evet kadim dostumuz Nashit'in bugünkü haklı isteğini ve serzenişlerine kayıtsız kalmayalım diye bu naçizane konuyu açayım dedim.Bildiğiniz gibi özellikle son bir aydır gerek yakın çevremizde gerekse asla ve asla kayıtsız kalamayacağımız Asya ve Amerika kıtasında son derece önemli gelişmeler olmaktadır ben de sizden bu gelişmeler hakkında yorumlarınızı bekliyorum..
Kullanıcı profilini gör
Eren Dogan
Seviye 2
Seviye 2

MesajKonu: Geri: Dünyadaki Güncel Olaylara Uluslararası Perspektiften Bakış   17/3/2008, 20:02

Nightwish demiş ki:
Asya ve Amerika kıtasında son derece önemli gelişmeler olmaktadır.

ne gibi olaylar mesela marjinal kardesim engin...
Kullanıcı profilini gör
Stauffenberg
Seviye 4
Seviye 4

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünyadaki Güncel Olaylara Uluslararası Perspektiften Bakış   19/3/2008, 18:13

Mesela kadim dostum Eren yaklaşan ABD başkanlık seçimleri,Rusya'da Putin'in gücünün enerji nakilleri konusundaki dağılımı,Kosova'nın ayrılıkçı kenti Mitroviça'da yaşanan gelişmeler ve daha sayacağım şu anda bile yaşanmakta olan nice gelişmelere bölümümüzün de gerektirdiği üzere argümanlar sunmaktır....
Kullanıcı profilini gör
NaShit
Kurucu
Kurucu

Erkek
Lakap : SatiRist

MesajKonu: Geri: Dünyadaki Güncel Olaylara Uluslararası Perspektiften Bakış   19/3/2008, 21:57

Engincim önceLikLe teşekküRLeR Smile Bu seneki Orta Asya dersimizde de boLca bahsedioRuz bu tip konuLaRdan..Ben şu sıRaLaR Lutz KLEVEMAN'ın Yeni Büyük Oyun kitabını okuoRm ve kitabın başLaRında Dick Cheney'den biR aLıntı yapıLmış onu payLaşıyoRum sizinLe: "Hazar kadar stratejik öneme sahip bir bölgenin birden ortaya çıktığına inanamıyorum." Söylemek istediğim; Hazar bölgesi Basra'dan sonra en önemli enerji kaynaklarını içeriyor. Avrupa'ya en fazla enerjiyi ihRac eden Rusya, hala bu bölgedeki nüfuzunu ve tabii ki enerji potansiyelini korumak istiyor. Öte yandan dünya nüfusunun %4'ünü oLuşturmasına kaRşın dünya enerjisinin 1/4'ünü tüketen Amerika'da Bush yönetimiyle birlikte enerji konusu en önemli dış politika haline geldi..
Şimdi yukaRda söyLediğim şeye tekRaR döneLm..BasRa'dan sonRa en önemLi eneRji yatağı Hazar bölgesi! İşte olay bundan ibaret..

Diğer yandan bakıldığında Orta Asya üzerine Rusya ve Amerika'nın haricinde dev adımLaRLa büyüyen Çin, bu kadaR kaRmaşık haLe geLmeden önce Pakistan ve biR de akRabaLık bağLaRını öne süRen Türkiye'nin nüfuz politikası uygulaması bölgenin değeRini ve kaRışıkLığını daha da aRttıRıyoR..
Kullanıcı profilini gör http://www.uiforum.tk
kopuk_61100
Seviye 2
Seviye 2

Erkek

MesajKonu: büyük yahudiler   21/3/2008, 02:09

gülmek ve güldürmek bu bizim bir meselemiz fakat siyasi arenada ciddi bir mevzu oluşur hep bu çerçevede
filistin katliamını öne sürerek başlamak istiyorum
bizi ve bütün islam alemini kızdırmasına rağmen hala birşeylerin yapılmadığı bu konuda insanlık dramı olarak gördüğüm bu konu beni bir çıkmaza itmektedir . beni çıkmaza süren konu ise; ister istemez avrupayi bir yapıda olmamıza, islam dünyası ve türk devletlerinin abisi sayılarak orta doğuda ki bu duruma sessiz kalmıyormuş gibi görünerek hiçbir gerçekliği meydana getirmememizdir . sayın başbakanımız haberlerde de bir kınama ve serzenişte bulunarak israili kınama yada ona benzer bir uslup içine girdi fakat bu çok kısa bir süre babında gelişti ve sesler kesildi . neydi bu kadar çabuk bizi, daha doğrusu sayın başkanımızı susturan. bu sadece arap devletlerinin ilgisini çekmek için bir ön protokol yapma işlemi miydi ? yoksa bizim bilemediğimiz derin devletler mevzusunda bir suskunluk mu oluşturuldu. bir uyarı mı geldi de sustuk tıpkı bu da birzamanlar çeçenistan olayı gibi kapatılıp rafa mı koyulacak, birileri birşeyler yapmayacak mı acaba. bugünde derste gördüğümüz bil kılıntın olayı gibi acaba birilerinin kirli birşeyleri mi varda sesimiz bir anda kesildi çok merak ediyorum. gene bu noktada yahudinin büyüklüğü saygıyla anıyorum.
serzeniş hep vardır varolacaktır çünkü ben ve bizler hep varız
Kullanıcı profilini gör
Stauffenberg
Seviye 4
Seviye 4

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünyadaki Güncel Olaylara Uluslararası Perspektiften Bakış   21/3/2008, 19:00

Gerek Volkan gerek Naşit arkadaşlarımızın yazmış oldukları yorumları okuduktan sonra aslında neden bizim dış politika konusunda hala gözle görünür bir başarılı analizler gerçekleştiremediğimizi anlıyorum.Naşit arkadaşımız Hazar havzasından bahsetmiş ve bence şu seneye kadar görmüş olduğum en gerekli ders olan Orta Asya ve Kafkasya'da bize okutulan kitapların neredeyse tamamında geçen Hazar havzasının ne kadar önemli olduğundan ve neden tüm Dünyanın özellikle ABDnin bu bölgede çabaladığına dikkat çekmiştir.Zeyno Baran'ın makalesini okuyanlar Naşit arkadaşımızın neden Hazar havzasına dikkat çektiği hakkında az da olsa fikir sahibi olur.Türkiye'nin gaz konusunda Rusya'ya bağımlılığını azaltacak olan Şah Deniz projesini hayata geçirilmesi gerektiğini Zeyno Baran son derece yalın bir dile anlatmıştır ama maalesef neredeyse her konuda olduğu gibi bu konuda da dış politikamızdaki artık karar alıcı mı,politik yapıcı mı nasıl adlandırırsanız adlandırın yavaşlığından kaynaklanan sorunlarla karşı karşıyayız.Volkan'ın dikkat çektiği Filistin sorunu üzerindeki ağırlığımızın neden hafif kaldığına da bir işarettir bu aslında.
Kullanıcı profilini gör
kadiralp
Seviye 4
Seviye 4

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünyadaki Güncel Olaylara Uluslararası Perspektiften Bakış   26/3/2008, 20:53

gençlik bölümle ilgili çok ilginç fikirlerim var ama siz gene bana çok milliyetçi takılmışınız dersiniz diye yazmayayım
Kullanıcı profilini gör
Stauffenberg
Seviye 4
Seviye 4

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünyadaki Güncel Olaylara Uluslararası Perspektiften Bakış   9/4/2008, 13:12

İran'dan nükleer atak
İran ülkenin başlıca nükleer tesislerinden Natanz'a,
uranyum zenginleştirmek amacıyla 6 bin yeni santrifüj kurmaya
başladığını açıkladı.İran devlet medyası, Cumhurbaşkanı Mahmud
Ahmedinejad'ın konuyla ilgili açıklamayı ulusal nükleer teknoloji günü
için düzenlenen bir gezide yaptığını belirtti.
BBC muhabiri Pam O'Toole'un Tahran'dan gönderdiği habere göre, İran yönetiminin nükleer
faaliyetlerinde geldiği son aşamayı ilan etmek için bu özel günü
seçmesi büyük ölçüde bekleniyordu. İran'ın Natanz'da halihazırda
uranyum zenginleştirmek için kullandığı 3 bin santrifüjü bulunuyor.
Bu açıklama üzerine Fransa hükümeti, nükleer faaliyetlerini durdurma
çağrılarını gözardı eden İran'a daha sert yaptırımlar uygulanması
gerekebileceğini söyledi. Gelişmeyi "tehlikeli" diye niteleyen Fransa
Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, "Korkarım İran'dan yanıt alamazsak
yaptırım yolunda ilerlemek zorunda kalacağız" dedi.
ABD ve Batılı müttefikleri, Tahran yönetiminin nükleer silah üretmek için
uranyum zenginleştirdiğini söylese de, İran bu iddiaları kesin dille
reddediyor. İran elektrik üretme amaçlı barışçı bir nükleer enerji
programı izlediğini belirterek BM Güvenlik Konseyi'nin uranyum
zenginleştirmeyi bırakması talebine direnmeye devam ediyor. BM Güvenlik
Konseyi, geçen ay İran'a üçüncü yaptırım paketini açıklamıştı.
Yeni yaptırımlarda bazı İranlı şirket ve yöneticilere seyahat yasağı ve mali
kısıtlamalar getiriliyor; diğer ülkelerden de İran'la ticaret yapan
şirketleri ihracat kredisi ya da başka yöntemlerle desteklememeleri
isteniyor. İran ulusal nükleer teknoloji günüyle andığı 2006 yılı Nisan
ayında, yakıt olarak kullanılmak üzere ilk kez uranyum
zenginleştirmişti. BBC News
Kullanıcı profilini gör
kadiralp
Seviye 4
Seviye 4

Erkek

MesajKonu: Geri: Dünyadaki Güncel Olaylara Uluslararası Perspektiften Bakış   9/4/2008, 22:08

Arkadaşlar bölümümüz gündem konularını,siyasi tarihi ayrıca dış politikamız açısından bize bir perspektif sunuyor.Eğer istersek buradan güzel yerlere gelmemiz içten bile değil ama bunun için çok çalışmak ve kitap okumak gerekiyor.Günümüz dünyasında oluşan olayları anlamamızda farklı açılardan o olayları süzmemizde bize bir bakış katıyor.Ülkemiz üzerinde gelişen olayları anlamak ve farklı açılardan farklı görüşler üretebilmek hakikaten güzel bir durum olsa gerek.Ayrıca verilen ödevler sayesinde araştırma yapıp kendi dağarcığımızdan süzdüğümüz bilgilerle bilgimiz ve ufkumuz artıyor.Fakat çok ders yüklemeleri bölüm açısından ve bizim verimliliğimiz açısından ayrı bir handikap oluşturuyor.Ama özellikle gelişen durumlarda olayların perde arkasını görebilmemiz açısından bölüm bize bir artı katıyor.Tüm kardeşlerime derslerinde başarılar dilerim.
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Dünyadaki Güncel Olaylara Uluslararası Perspektiften Bakış   

Dünyadaki Güncel Olaylara Uluslararası Perspektiften Bakış
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Z İ Y A P A Ş A
» Kırık Saç Uçları