AnasayfaPortalKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Ekonomi mi Siyaseti Etkiler, Siyaset mi Ekonomiyi?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
NaShit
Kurucu
Kurucu

Erkek
Lakap : SatiRist

MesajKonu: Ekonomi mi Siyaseti Etkiler, Siyaset mi Ekonomiyi?   19/4/2008, 15:38

ArkadaşLaR AKP'ye Kapatma Davası başLığında böyLe biR tartışma doğdu kendiLiğinden, ben de bunu yeni biR başLık aLtında sunmaya kaRaR veRdim..NasıLım? Very Happy:P

Hepinizin yoRumunu bu başLık aLtında göRmek istiyoRum..

Kullanıcı profilini gör http://www.uiforum.tk
Eren Dogan
Seviye 2
Seviye 2

MesajKonu: Geri: Ekonomi mi Siyaseti Etkiler, Siyaset mi Ekonomiyi?   19/4/2008, 18:53

evt ben şurayı anlamadım naşit demişsin ya SİYASETİN EKONOMİYİ ETKİLEMESİNİ OLUMLU BULUYORUM die ne demek istedin? yani siyasetçiler mi yön vermeli yoksa ülkede olan siyasi durumun ekonomiyi etkilemesinin ne gibi olumlu yönleri var??

bu konuyla ilgili olarakta bennce ikisinin birbirine bu kadar bağlı adeta yağışık olmaması lazım die düşünüyorum yani en ufak bir siyasi krizde ekonominin de bir kriz havasına girmesinin önüne geçilmesi lazım die düşünüyorum türkiye bu gibi durumları eskiden daha çok yaşardı ama bugün durum eskiye oranla daha iyi ancak tabi ki kırılganlık devam ediyor.
ekonominin ehil ellerde olması ve siyasilerin "baskın" olmaması lazım bence yani evet siyasetçilerin elini eteğini çeksin demiyorum sonuçta ekonominin de siyasi sorumluluğu onların üzerindde ama onların işi sadece başa geleni seçmek olsun fakat kafalarına göre seçmek yerine bu işin bir teamüle bağlanması daha uygun olur die düşünüyorum yani ekonomiyi yöetecek bürokrasinin kendi içinden çıkması lazım diye düşünüyorum...
ancak ülkemizde ki durumu değerlendirirsek sanırım ekonomi ve siyaset birbirini dengelemk için kullanılıyo yani ekonomi biraz iyiye gitsin (ekonominin iyiye gidip gitmediği tartışılır elbet ama rakamlar onu göstersin) bir siyasi kriz bulunmakta gecikilmez benim memleketimde ya da ekonominin kötüye gitmesi zaten başlı başına bir siyasi krizdir de aynı zamanda... sonuç olarak kesin olarak herhangi birinin diğerinnbden baskıno lduğunu söylemek çok zor ancak bu ikili birbirinin "moraline" göre şekillenir diye düşünüyorum
Kullanıcı profilini gör
kopuk_61100
Seviye 2
Seviye 2

Erkek

MesajKonu: Geri: Ekonomi mi Siyaseti Etkiler, Siyaset mi Ekonomiyi?   19/4/2008, 20:42

evet arkadaşlar ekonomi-siyaset ve ben üçgeninde düşüncem hep ekonomiden yanadır
ekonomisi kötü olan bir ülkenin siyaseti zaten yok demek gibi bişey. eskiden beri gelen ekonomik darlık bizi sevmediğimiz abd ve at ye yaklaşmamıza neden olmuştur. onlar da bizi dansöz gibi oynatmışlardır.TDP dersinin bize kazandırdığı güsel yanlardan biri bu .
üstteki düşüncemi kanıtlamak için şunu söylemek istiyorum; rahmetli Bülent ECEVİT siyaseti zamanında bırakmayarak başa geçmesi-iktidar(başkaniye rahşan ecevit dönemi de diyebiliriz) olması ve bu dönemdeki kriz onun birdahaki seçimlerde çökmesine(sol eğilimin zayıflamasına) neden olmuştu. bu durum ise bizi chp(rahmetli ATATÜRK zamanındaki CHP ile alakası olmaz) ve deniz baykal gibi muhalefet olmayı bilmeyen, o ana kadar siyaseti bırakacağını açıklayan birini başımıza musallat etmiştir.
bu da bize göstermiştir ki ekonomi iyi olmayınca siyasetçiler ve siyaset de iyi olmuyor.

şöyle bir hikaye eklemek istiyorum: bir gün meleğin biri TÜRK,ingiliz ve abd liye bir soru hakkı vermiş ve cevaplayacağını söylemiş.bunlar sormuş her soruyu bilebilir misin diye. o da ben meleğim demiş bilmem mi hiç. neyse uzatmayayım...

ing sormuş: biz ne zaman tekrar güneş batmayan ülke olacağız?

melek cevaplamış: 300 yıl sonra. ing bu çok uzun zaman demiş ve ağlayarak ordan uzaklaşmış.

abd li sormuş: biz ne zaman dünyaya hakim(yöneteceğiz) olacağız?

melek cevaplamış: 500 yıl sonra. abd li bu çok uzun zaman demiş

ve ağlayarak ordan uzaklaşmış.

sıra TÜRK'e gelmiş ve sormuş: biz ne zaman bu develüasyon denen,

ekonomik kriz denen lanet şeylerden kurtulacağız? diye

melek biraz beklemiş; düşünmüş; of çekmiş puf demiş ve

ağlayarak ordan uzaklamaya başlamış...

yani arkadaşlar anlayacağınız bu gidiş ne ekonomiye ne de siyasete fayda sağlamaz. biz giiderek iyiye değil kötüye gidiyoruz . kaçınızın altında kendisine ait arabası, kaçınızın kendi evi var . kaçınıza babanızdan ev araba kalacak ? benim tuzum kuru bana kalacak. ya size , size babanızdan ne kalacak hayallerden başka ...
gene moralinizi bozdum gibi sanki ama kusurıma bakmayın .benim gerçeklerim biraz sert...
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Ekonomi mi Siyaseti Etkiler, Siyaset mi Ekonomiyi?   

Ekonomi mi Siyaseti Etkiler, Siyaset mi Ekonomiyi?
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası