AnasayfaPortalKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Üniversitelerde Türban Serbestliği

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
NaShit
Kurucu
Kurucu

Erkek
Lakap : SatiRist

MesajKonu: Üniversitelerde Türban Serbestliği   14/3/2008, 04:28

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 23 Şuabt 2008 tarihinde "Türban Yasası"nı onaylamasıyla artık yasallaşan "üniversitelerde türban serbestisi" gündemi halen meşgul eden bir çok tartışmaya sebep olmuştur.
Halkı,öğrencileri ve hatta öğretim görevlilerini dahi ikiye bölen bu yasanın Türkiye için ne gibi olumlu ya da olumsuz sonuçları olabilir?

Bu konuyla ilgili fikir ve görüşlerimizi bu başlık altında seviyeli ve hakaret içermeyen cümlelerle tartışalım diyorum.

Ben şahsen her ne kadar bazı çevreler tarafından ideolojikleştirilen bir simge de olsa bu serbestiyi demokrasi ve özgürlük adına olumlu bir yaklaşım olarak görenlerdenim. Bu yasanın tehlikeli sonuçlar içermesine karşın, bu tehlikenin tamamen yasaklanarak değil,caydırıcı bazı düzenlemelerle engelleneceğini düşünüyorum.
Kullanıcı profilini gör http://www.uiforum.tk
oski
Seviye 1
Seviye 1

Erkek

MesajKonu: Geri: Üniversitelerde Türban Serbestliği   14/3/2008, 17:33

Türkiye ne zaman zor durumda kalsa, ne zaman halkın tepkisini çekecek olaylarla karşı karşıya kalsa hemen ortaya atılan ilk konu türban olmuştur. örneğin danimarkadaki karikatür krizinde bizim halkımız boykut yapmalarından rahatsız olan bazı dış güçler yine her zaman ki gibi buna karşılık verdiler ve ne hikmetse türban konusu o zaman da tüm türk halkını oyalamışlardır veya ne zaman kuzey ırak konusunda tepki gösterilse bu gibi durumları deşifre edilmesi için yine türban konusu ortaya atılmıştı. şimdi bana göre türkiye nin türbanla ilgili hiç bir sorunu kalmadı en azından türk halkını oyalayacak bir konudan daha kurtulmuş olduk ama bu asla bizi oyalayacak başka konuların olmadığı anlamına gelmez.
üniversitelerde türbanın serbestleşmesini bende sonuna kadar onaylıyorum. eğer biz demokratik bir ülkeysek neden bu knouda demokrasiyi aramayalım. ayrıca tüm kesimlerce siyasi simge olarak görülen türban konusundada bir rahatsızlık duyulmaması inancındayım. çünkü üniversite denilen kurum zaten siyasi olayların çıktığı yer değilmidir ki 60 darbesine baktığımızda üniversitelerde patlak veren siyasi olaylar bunun bir göstergesi değil midir? komünisti, ülkücüsü veya solcusu üniversitelerde nasıl siyasetlerini işlevsel hale getiriyorlarsa , bırakalım diğer kişilerde siyasetlerini rahatlıkla yapsınlar bu konunun bu kadar uzaması sadece türbanlılara değil tüm türk halkına zarar vermektedir...
Kullanıcı profilini gör
bertug
Yönetici
Yönetici

Erkek
Lakap : berkut

MesajKonu: Geri: Üniversitelerde Türban Serbestliği   15/3/2008, 00:47

www.selcuk.edu.tr de yapılan bir açıklama ile eski kılık kıyafet yönetmeliğine geri dönülmüştür. yani türbanla okula girmek tekrar yasaklandı çünkü kanun danıştaydan geri dönmüş.
Kullanıcı profilini gör http://www.uiforum.tk
Eren Dogan
Seviye 2
Seviye 2

MesajKonu: Geri: Üniversitelerde Türban Serbestliği   17/3/2008, 19:28

aslında karar henüz danıştaydan dönmedi... danıştaydan dönen yök başkanının yayınladığı "genelge"..hani yök başkanı başka bir kanuna nizama gerek yok türbanlı öğrencileri alın demişti ya işte o yazı "genelge" sayıldı ve YÖK başkanına senin böyle bir onuda genelge yayınlama hakkın yok o yüzden bu genelgenin yürütmesini durduruyorum dedi asıl dava hala aanayasa mahkemesinde beklemede mahkeme esas yönünden değerlendireceğim dedi ama nolur bilmiyorum bence anayasa mahkemesinin bu kadar siyasetin içine çekilmesi doğru değil yani ana muhalefet partisi akp nin çıardığı her kanunu anayasa mahkemesine götürmeye başladı yahu kardesim halk demezmi seni seçtim yolladım sen her şeyi anayasa mahkemesine bıraktın o zaman sen çıkta ordan onlar otursun diye ... bende siyasetçi mi olucam ne Smile

NOT: ak parti bu durumdamdan faydalanacaktır ve mağdur rolü oynayacktır diye düşünüyorum böyle olursa daha fazla oy daha fazla cesaret daha fazla güçlü hissedecektir kendini (cümle düşük oldu farkındayım) ... böylece daha başına buyruk olabilirmi? inşallah olmaz inşallah DPnin son dönemi gibi bir hatayı bu zamanda o yapmaz... çok doluyum arkadaslar bu konuda, Çookk Very Happy
Kullanıcı profilini gör
kiarky

Kadın

MesajKonu: Geri: Üniversitelerde Türban Serbestliği   28/3/2008, 12:59

erencim zaten kararın danıştayla bi alakası yok anayasaya göre bu yasanın ipteli için anayasa mahkemesine başvurulur. danıştaysa yçnetmelikleri tüzükleri ve işleyişe bakar. genelgenin durudrulması normal. dinle ilgili hiç bir konu dünyanın hiç bir yerinde çözülememiştir. halkın toplumsözleşmeci anlayışıyla çözülmesi gerekne bi konudur ama maalesef ülkemizde herzman oy rant ve muhalefet için ortaya atılmıştır. kemalist türkiyenin anlayışında ithal çarşafın yerinin olmaması yanı sıra halkın inanç özgürlüğünde yapılan provakasyonlar ve kışkırtlmalar halkı kutuplaştırmaktadır. yapılması gereken en iyi yol bence şuana kadar devam eden mevcüt düzenin korunması. türbanla ilgili yapılan şeylerin gündem değiştirme ve 2009 yerel seçimleri için bir oy kapısıyla yapılmış olduğunu unutmamak gerekirrr
Kullanıcı profilini gör
Eren Dogan
Seviye 2
Seviye 2

MesajKonu: Geri: Üniversitelerde Türban Serbestliği   29/3/2008, 02:20

Eren Dogan demiş ki:
o yüzden bu genelgenin yürütmesini durduruyorum dedi asıl dava hala aanayasa mahkemesinde beklemede mahkeme esas yönünden değerlendireceğim dedi ama nolur bilmiyorum

ben farklı bişey mi söylemişim Rukiyecim... yök başkanın yayınladığı "genelde" sayıldı dedim.. ama asıl dava anayasa mahkemesinde dedim...Asıl davadan kastım Türbanın iptal edilmesi için açılan davadır..
Ayrıca şu an halk toplum sözleşmeci bir anlayışla acaba türban yasağı devam etsin mi diyor yapılan bütün araştımalarda anketlerde hepsinde halka sorulduğu zaman Türbanla ilgili hiç bir zaman türban kalksın diye bir sonuç çıkmamıştır.. hiç bir zaman hemde.. peki o zaman neden oluyorda böyle bir yasak var Sami Selçuk'un deyişiyle "SANAL BİR YASAK" var bizim memleketimizde.. halk acaba durum olduğu gibi kalsın mı diyor? şöyle söyliyeyim nüiveritemizde yaklaşık bi 1 hafta 10 gün türbanlı arkadaslarımız girdi üni.ye herhangi bir sorun, laikliğe bir darbe gören oldumu devletin düzeni değiştirilmeye kalkıldı mı yada yapan olduysa bunu bu kızlar mı yaptı bu kızlar mı Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti için bir tehlike.. bu kızlar bizim arkadaslarımız değil mi bizim insanlarımız değil mi?
şu konuda çok haklısın bu iş her zaman siyasette koz olarak kullanılmıştır ama her iki tarafta bunu yapmıştır.. her iki tarafta buna vurgu yapmıştır.. ama ben çok yadırgamıyorum bunu arkadaslar dünyanın her yerinde dini konular tartışılır bunu halk yapabiliyosa onun seçtiği temsilcileri niye yapmasın.. avrupa tüp bebek konusu ve embriyo üzerinde araştırma yapıp yapamama konusu tartışılırken ya da amerikada zinanın kürtajın suç mu yoksa hakmı olduğu tartışılırken bu tartışmaya halkın her kesimi bira içen vatandaşı ve koyu katoliği,papazı da aydını da siyasetçiside bunu üstelik dini boyutunuda içine alarak tartışmadımı? bu niye tartışılmasın ki.. bakın haşmet babaoğlu çok hoş bi yazı yazmış din insanın iç dünyasıdır diyemezsiniz din aynı zamanda bir toplum içinde kurallar koyar ((örn; süt annenle evlenemezsin haramdır der..)) bir insan ben şu dine inanıyorum diyosa o dinin gereklerini yapmak için sadece kendi evinin içi yetmicektir din kosunda bizim ülkemiz kadar sorunlu ve özgüvenden yoksun bir başka ülke yok...
ve her neyse, diyelim ki siyasi partiler hakikaten bunu bir rant haline getirdi cezasını bu kızların mı çekmesi lazım, bu mudur özgürlük annlayışı isteyen kapanamaz mı %98nin müslüman olduğu iddia edilen bir memlekette... bununla ilgili olarak 30 yıldır cumhuriyet gazetesinde karikatürislik yapan ve talihsiz bi şekilde işinden olan TAN ORAL çok güzel bir şey söylemiş, diyor ki; "ÜNİVERSİTELİ KIZLARIMIZIN YAPTIĞI BAŞ KALDIRMA DEĞİL, BAŞ EĞMEMEDİR."
ayrıca Rukiye bacım ithal çarşaf demiş, yanlış anlamıyorsam böyle söyleyerek; bu örtünme şeklinin aslında bizde olmadığını ve bunun avrupadan ya da işte bir rahibelerden ya da işte ordan burdan geldiğini kastediyor.. diyelim ki öyle bu yeter mi onu yasak etmeye yani küresel dünya diyoruz bütünleşmeliyiz kendi kabuğumuza çekilmemeliyiz diyoruz da şimdi bu yüzden "ithal" olduğu için "çarşafı" demiyorum, "türbanı" yasaklıyabilirmiyiz.. biz her ithal şeyi yasaklamalımıyız.. Bu ülkeye şapkayı Atatürk "ithal" etmedi mi, biz yüzyıllardır şapka mı giymiyorduk? bana sorarsanız arkadaslar giymek isteyen için her şey serbest olmalı şöyleki; giymek kapanmak isteyen her türlü kapanabilir; aman hemen söyliyim şeriatçı gerici falan değilim, kendimce özgürlükçüyüm -ama herkese karşı- yani; türban giymek isteyen kişiye onu giydirmemek ve o insanı buna zorlamakta o kişiye zulüm sayılmazmı.. bakın bu durum top sakalı ya da piercing i olan insanın baskı görmesiyle aynıdır... çünkü ikisindede bir irade var o iradeye saygı duymayan zalim bir irade daha..

bizim yani ülkemizin tek bir sorunu var DÜRÜSTLÜK... çünkü hep bir taraf bunu laikliğin önünde ki en büyük engel olarak gösterirken, öbür tarafta bunu özgürülüklerin önündeki tek engel olarak gösteriyor.. maalesef burada Rukiyenin dediği gibi siyasi rant ve oy kapma yarışıda işin içine girince sorun daha da karmaşık bir hale dönüşüyor.. halk kime inanacağını şaşırıyor biri diğerini türkiyeyi yıkmak molla devleti yapmakla suçlarken diğeride onu ideolojik davranmakla -hatta çaktırmadan koministlikle ve dinsizlikle- suçluyor.. bu durumu AKP getirmedi arkadaslar bu durum şimdi olduğu gibi daha öncede vardı ee bu adamlarda zaten o zamanlarda da vardı o zaman bi partideydi şimdi bu partide.. Allah uzun ömürler versin bi Deniz Baykal vardı hep aynı yerde Smile
Laf uzun söylenecek çok şeyler var lakin zaman kısa ee Murat hoca'nın sınavında da olmadığımıza göre bu kadar uzatmaya gerek yok Smile
Velhasıl kelam benim şu Parti kurma işini bi düşünün derim Very Happy
Kullanıcı profilini gör
kopuk_61100
Seviye 2
Seviye 2

Erkek

MesajKonu: şiiiiiiiii   29/3/2008, 14:11

danştyı sayştyı anasının mah. bilmem bileni de sevmiyorum
sayşty türbanlıları sayar kaç türban olduğunu bulur
sonra sayşty danştya danışır
türbanlıların sayısı az
danıştay anasının mah. gider
böyle olmuyor yar bana bir çare
anasının mah. karar verir
türban serbest
böylece türbanlıların kesin sayısı bulunulur
sayşty tamam saydım der
sonra anasının mah. türbanı tekrar kaldırır
artık sayı bellidir
hukk mutludur
çünkü başlardaki türban yeterlidir
neye yeterlidir diye merak ediyorsunuz tabi
söyleyeyim
artık yokluktan kıçı açık gezenler
yokluk çekmeyeceklerdir
o türbanlar artık kıçlarını saklayabilecektir
kıçları saklandığı için
namussuzluklarını görülemeyecektir artık
türbanlılar çok da önemli değil zaten
onların kıçı zaten kapalı değil mi
başı açık olsa ne olacak
ve görüldüğü gibi
bölücü olmayan türban karşıtları adına
hikayemiz mutlu sonla biter
gökten üç elma düşer
biri benim götüme
biri susanın götününe
bizim göte sığmayanlar da
türbana düşman olanların götüne ...(!)
son elmayı soracaksınız tabi
o zaten götde
çıkmaya da niyeti yok
Kullanıcı profilini gör
kiarky

Kadın

MesajKonu: Geri: Üniversitelerde Türban Serbestliği   8/4/2008, 15:31

erencim msjını daha yeni gördün ondan bukadar geç yazıyorum.
evet türbanlı arkadaşlarımız bir hafata on gün girdi.kimsenin meselesi gerçekten dini yaşamak isteyenlerle değil siyasi simge model yapmak isteyenlerle. biliomusun ben kantinde otururkan beni tanıyan arkadaşlardan bitanesi türbanlı olan bana dediki YÖK başkanıda bizim yanımızda cumhurbaşkanıda başbakanda türbanı önce üniye sonra kamuya sokucaz ve ardından şeriatı getiricez.. evet bu örnek herkes için geçerli demiyorum ama hala hilefet zhniyeti taşıyıp insnaların en hassas olduğu konulardan bitanesi olan dini siyasete alet eden evet AKP değildi. sadece o adnana menderesten aldığı bayrağı günümüze uygulayan MSP,MNP,RP,FP,SP çizgisinden giden ve en önemlisi bu yolu açan Evren paşanın istediğini günümüze revize edip uygulayan kişi.
yıllardır gelenek ve ananelerimizde olan başörtüsü hiç bzamn türban gibi bağlanmamıştır. örtünmenin şekli hiç bizamn moda adına modenleşme adına sophia loren yada fransız aktirislerinin şeklinde olmamıştır-bunun türkiyedeki temsilciside şule hanımdır hala türban bağlama tekniklerinde şule modeli vardır-türk kadının kullandığı yazma yerine türkülerin hiç birinde çarşaf yada türban kelimesini duydunmu?

atatürk konusuna gelince zamanın şartlarında yapılacak tekşey yukardan devrimdir. dünyanın nefret ettiği hitler bile derki:''Mustafa Kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır'' o zamanın konjektöründe yapılması gereken tek şey devlet müdahalesinde reformdu. bu jakobenci anlayış olark algılansada bu terim devrim yaşıyan ve 1789dan beri bu sürece dahil olan frnsaiçin geçerli ve siyasi özgürlüğünü yeni kazanan türkiyedeki karşılığı bu değil. osmanlı zmanaında demokratik süreci yaşayamayan fransa gibi halkın kendisi gücüyle yada ingilteredeki gibi muhteşem devrimle halk kendi iradesini temel hak ve özgürlüklerini ele alamamış. yıkılan bir ülkeyi ayakta tutan ve yeniden var eden atattürkün yaptığı inkilapların evet çoğu avrupadan alınmış olabilir ama türk külrtürüne adapte etmek için ulu önder çok uğraşmıştır.
demişsin başı kapalı kızlarımız rejim için ne tehdit oluşturabilir die evet sana göre olmayabilir ama iran devrim sürecine bi bakmakta yada derinlemesine incelemekte fayda var.
baykal evet yıllardır CHPde ama herzaman çizgisinde oldu asla düşüncelerinden görüşlerinden taviz vermedi bir günde KEMALİST gömleğini çıkarmadı bazılarının milli görüş gömleğini çıkardığı gibi. oy ve gündem için yapılan bu atakları doğru bulmadığımı ifade etmek istedim ben sadece insanların ibadet özgürlüğü var laikliğin 2 kanadından birisi budur. ama laikliğin bir boyutuda bütün dinlere eşit mesafede olması lazım bir dini meşrulaştıramaz. türkiyede yapılan bu sadece arkadaşım...
evet yeni bir parti kuralım genel başkanda ben olayım Smile
Kullanıcı profilini gör
kiarky

Kadın

MesajKonu: Geri: Üniversitelerde Türban Serbestliği   8/4/2008, 15:33

yazım hatalarında dolayıda ayrıca özür dilerim alelacele yazdım pardon....
kişi değil grup yazıcaktım bu aradada
Kullanıcı profilini gör
kopuk_61100
Seviye 2
Seviye 2

Erkek

MesajKonu: şiiiiiiiii   8/4/2008, 20:46

rukiyecim sen hiç türbanı gördün mü diyorsun atalarımızda peki mini eteği yada top sakalı atalarımızda gördün mü sen hiç ama bunlar bölücülük simgesi olmuyor ben memlekette ne kadar vatan satan dinsiz gördüysem onda dokuzu bu kimlikleri taşıyordu
şimdi sen söle tpo skalın yasak olduğu yerde keçi sakalı mini eteğin olduğu yerde göğüs dekoltesinin olduğu yerde türbanı yasaklayan salaklara ne diyorum bilioyon mu
dinsiz piçlerden başka bişey değiller
senin gibilerde onların gazına gelip yok şeriatmış yok çarçafmış
bir kişinin lafı ile bütün türbanlılar bölücü oluyor
nedense bir sözle hemen TC nin laikliği gidiyor
nasıl bir laikliğiniz var sizin ben anlamadım
bunlar sadece safsata
bırakın bu işi kısaca türbana dine karşıyız diyin de olsun bitsin
yok karşı değilseniz bırakın konışmatın ya
çünkü demokrasi bilmem ne sizin gibilerin ağzına yakışmıyor böyle türbaan gitsin bilmem ne olsun diyince
yazıklar olsun ki bize böyle insanları başa getiren insanlarında doğru yolu görmesini sağlayamadığımız için
suç bizde de var
benim korkum dinini bildiğim adamdan değil
dinini ve milletini bilmediğim adamdamdır
kimin köpeği olduğunu bilmezsin o zaman
yani savaşacağın it sahibini bilemezsin
sırtından vururlar adamı o zaman
sürçü lisan ettiysem affola
yaptığım hakaretlerin azlığından dolayıda ayrıca üzgünüm
en içten dileklerimle
Kullanıcı profilini gör
Eren Dogan
Seviye 2
Seviye 2

MesajKonu: Geri: Üniversitelerde Türban Serbestliği   9/4/2008, 05:12

yani rukiye bacı ben ne demişim sen ne demişsin.. açıkçası pek beklediğim bi cevap olmadı ama yine yazayım yine tartışalım niyeyse bu tür konuları oturup sınıfta yada bi derste hiç konuşamıyoruz bu forum bu yönüyle bizim içinde yi oldu bee Smile

ilk olarak bu değerli arkadas her kimse sen onun için ne yaparsan yap onu ne kadar kurtarmaya çalışırsan çalış ve onu ne kadar ezersen ez fikrinden dönmeyecektir. ne o "güzide!" kardes anlicaktır şeriat istemekle aslında neyi istediğini ve o şeriat geldiğinde başına ne geleceğini, ne de sen ona anlatabileceksin.. her neyse bu gibi insanlar sadece bizim ülkemizde değiller mesela israilde hani bu tipik adamlar vardır ya onlarda siyah giyinirler uzun saç sakal..işte bu adamlar çalışmazlar ve vergide vermezler sürekli dua okurlar ve devlette bunlara okudukları dua karşılığında maaş verir, ve israil de kimse bundan rahatsızlık duymaz.. neyse mesele zaten bizim meselemiz.. dünyanın hiç bir yerine (örnek aldığımız kısımını kastediyorum) türban yasağı yoktur. [Fransa'da ki liselerde geçerlidir üni.lerde serbesttir hemen belirteyim kamusal alan tartışması die de bir taqrtışma orda yoktur yani türbanlı bir kişi devlet memuru olabilir.] ""Avrupa'da Özellikle üniversite öğrencilerinin dinî vecibelerine göre giyinmesine
ilişkin bir yasak bulunmuyor. Türkiye'nin laiklik anlayışını model
aldığı ve laikliğin en katı yorumunu uygulayan Fransa'da bile Müslüman
öğrenciler derslere istedikleri şekilde giriyor. Avrupa'da en kalabalık
Türk nüfusunun yaşadığı Almanya'da da üniversitelere girişte kıyafet
yasağı bulunmuyor. Münih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Ömer Bucak, çok sayıda başörtülü Türk öğrencinin
üniversitelerde öğrenim gördüğünü belirtirken, herhangi bir yasağın söz
konusu olmadığına dikkat çekiyor. Din konusunda Avrupa'nın en özgür
ülkelerinden birisi olan İngiltere'de ise sadece hizmet alanlar değil
hizmet verenlere yönelik de bir yasak yok. Başörtülü olarak devlet
memuru olunabilen ülkede çok sayıda başörtülü Müslüman polis görev
yapıyor. Polis üniforması, Müslüman bayan polislerin dinî vecibelerine
göre uyarlanmış durumda."" [tırnak içi alıntıdır.] yani türbanlı bir öğrencinin üniversiteye girmesi o ülkelerde bir rejim tehlikesi olarak görülmüyor bu ülkeler laikliği aldığımız ve maalesef laikliğin ne demek olduğunu bizden çok daha iyi bilen ülkelerdir.eleştirilecek yanları yok demiyorum ama bu konuda bizden çok ilerideler.

yine geliyoruz türban dı yazmaydı çarşaftı tartışmasına... bi kere türban modernleşmek için takılmaz, bunun hala bir inanç meselesi olduğunun farkında değilsin, hala modernlik mi değil mi onu tartışıyorsun yani türbanı takan kişi aman ne kadar modern oldum diye takmaz inancım gereği örtünüyorum der [takmayanlar inançsızdır gibi bir anlam çıkaranlar olursa şimdiden onlara çok acırım arkadaslar].. ayrıca dünyaca ünlü markamız Vakko'da dinci gerici bir zihniyet olmadığı halde çok sık tesettür defileleri yapmaktadır yani bir moda oluşturabilmektedir yakın zamanda yaptı bi tane daha..bu arada isteyen hanımefendi türbanı takarken renkleri daha şık şeçer, seçmez makyaj yapar yapmaz..nasıl ki türban takmayanlar dinsiz diyemiyorsak bu insanlarada türban takıp makyajda yaptıkları için "yanlış" diyemeyiz. çünkü orada da o kişinin kendi iç meselesidir. şule şöyle takmış, ayşe onunkini beğenmemiş kendi başka takmış bunun bi önemi yok kim nasıl isterse öyle takar, eğer devlet olarak sen buna bir nizam vermeye çalışırsan ve halk bunu benimsemediği halde ısrar edersen;
1- halkı devletten soğutursun
2- halkı kutuplaşmaya götürürsün
3- laikliği hiçe sayıp, direkt olarak dinin içine girersin ve devlet işlerinin yanında dine de nizam vermeyee çalışırsın. o zamanda artık nerede durup nerede durmayacağına karar veremezsin; işte bu en büyük kaos ortamını getirir..

çünkü bizim memlekette yahudinin, hristiyanın ne yapıp ettiğiyle bi alıp veremediğimiz yok sadeece ve sadece tek korkuumuz islam irtica seriat.. bu yüzden bu ülkede devletin resmi bir kuruluşu olarak din işleri var, maaşını devletten alır ve doğal olarakta emride ondan alır, devletin istemediği hiç bir şeyi söylemez söyleyemez, sadece belli bir dinin belli bir kesimine hitap eder [o kesimde devletin en korktuğu kesimdir] çünkü dine hep potansiyel bir tehlike gözüyle bakar, hep öcüdür onun için.... YA DAAA birileri bugüne kadar bizi uyutmak için hep bunu bize tehlike olarak gösterdi kendi yaptıkları işler dikkat çekmesin diye bizi hep şeriata irticaya karşı uyarılmış bıraktı biz hiç türkiye rusya mı oluyor küba mı oluyor demedik hep iran mı malezya mı dedik ama el altından neler oldu neler işte ergenekon olayı; hem danıştaya saldırısı hem cumhuriyet gazetesine atılan bombalar.. amaç ne? bir zümreyi ezilmiş göster öbürünün üstüne at kaos çıkar ez darbe ortamı oluştur herkezi sil tepele meydan sana kalsın...peh peh peh daha geçen günlerde cumhuriyet gazetesine ve bir camiye bomba atıldı arkadaslar atılan yerlere dikkat! yani uyanalım artık bu ülkede sariat isteyen ya da getirebilecek kaç kişi var ne kadar onun karşısında istemeyen ne kadar? dahası siz inanıyormusunuz Türkiyenin böyle bir oluşuma gideceğine yani bir türbana izin vermedik ohh kurtuldu laiklik kurtuldu rejim ve cumhuriyet..

burası çok ilginç çünkü ben ATATÜRK için acep ne söyledim sen bana, jakobendi hitlerdi devrimdi bahsetmişsin, anlayamadım... ben yine söylüyorum, bir yerde insanlar bişey yapmak istiyorum derse ve bunu yaptığında ama sadece bunu yaptığında başkaları zarar görmeyecekse, buna karşı durmak zulümdür ve insan hakkına ve hukukuna da sığmaz diyorum. ve bunun "ithal" ya da "yerel" olmasıyla bir alakasının da olmadığını düşünüyorum. yani şapkaya karşı falan değilim demek istediğim bir şeyin ithal olup olmaması onun yasaklanabşileceği anlamına gelmez. Millette pekala bir yeniliği kendini adapte edebilir Türkiye 1938 den sonra hiç ilerlemedi yenilikler durdumu yine Avrupadan bişeler alındı bu türban takma şekli Avrupa'dan alınmışsa, onu sırf bu yüzden, bu bizim geleneklerimizde yok bunu yasaklayalımmı demek lazım. yani bu senin aklına yatıyo mu ben bunu soruyorum bunun yanında yasaklanması için başka neler olması lazım?

ben yine söylüyorum eğer bir türban bu rejim için bir tehlike olarak görülüyorsa ve bu durum laikliğe halel getirecekse, o zaman İstiklal Marşımızında bir an önce değiştirilmesi modernize edilmesi günün şartlarında revize edilmesi gerekiyor şöyleki din ve devlet işlerinin ayrı olduğu bi insanın ya laik ya da dinci olduğunun şart koşulduğu bir memlekette
1- Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal ibaresi değiştirilmeli " hakkıdır istediğine tapan milletimin istiklal" denmeli
2- "Benim iman dolu göğüsüm gibi serhaddim var" ibaresi de çok tehlikeli, bi ayar çekilmeli
3- "doğacaktır sana vaadettiği günler Hakkın" ibaresi vedevamında ki kıta külliyen değiştirilmeli bu ne yaww Şeriat devletimiyiz biz..
4- 6. 7. 8. kıtalara diyecek söz bulamıyorum bu nedir arkadas bunca yıldır nerde bu devlet nerde bu Laikler, İran omuşuz malezya'dan beter olmuşuz.

Devleti yönetenler madem laikler neden şu şehitlik kelimesini ağızlarından hiç düşürmezler en hassaslarımız bile ; CHP, Genelkurmay vb.

arkadaslar demez istediğim biz bişeyleri karıştırıyoruz din ve devlet işlerini birbirinden ayıralım diyoruz ama dini tamamen evin içine atıyoruz hattaorda bile rahat bırakmıyoruz ki ulaan nolur nolmaz diye. ondan sonra bu kuraldır diyip ne din tanıyoruz ne özgürlük getiriyoruz yasakları neden? çünkü Laikliği koruyacağız Cumhuriyeti koruyacağız? nasıl yapıcaz insanlara laikliği anlatarak mı onu uygulayarak mı insanlara haklarını ve özgürlüklerini vererek mi HAYIIIIIRRRR avucunuzu yalarsınız tabi ki yasaklar koyarak; hep aynı mantık "YASSAAH GARDEŞİİM!!, Laikliği koruyoruz burda bi açılın, yaklaşmayın"

İran'ın devrim sürecine bakalım tabi ki öyle olmamak için çalışalım ama bu şekilde değil İran'da devrim neden oldu biliyomusun her şeyini Avrupaya bırakan liberal Şah, bir türlü ekonomisini boyunduruktan kurtaramadı ve yolsuzluğun rüşvetin önüne geçemedi, bu halkta bir tepki yarattı ve radikal düşünceli "sosyalist islamcı bu fikre" bir umut gözüyle baktı ve ses çıkarmadı aynı durum Filistinde El Fetihin yolsuzluk ve rüşvet skandallarından sonra iktidarı Hamasa kaptırması ve maalesef Filistinin kaosa sürüklenmesiyle benzeşmektedir. yine örnek olarak aşırı liberal kapitalist ekonomik sistemin getirdiği büyük krizler [1929 buhranı] sonucu 1930'lu yıllarda halkın tepki olarak daha radikal faşist grupları desteklemesinide verebiliriz; almanyada hitlerin, italyada musollinini, ispanyada franconun başa gelmesi gibi yine Rusyada bolşevik devriminin gelişide benzer özellikle göstermektedir.. Kaldi ki İran devrimden önceçok mu özgür bir ülkeydi her düşünceer görüş temsil edilebiliniyormuydu? gazetelerde dergilerde sürekli İran örneğini veren kişiler acaba bunu bilmeden mi yapıyor yoksa bizi saf mı sanıyor, İran'da devrimden önce şah ve ailesi hakkında en ufak bir eleştiri dahi getiremezdiniz orda ki etnik gruplar azeriler,aleviler [şimdi olduğu gibi] yine baskı altındaydı, sadece modern görünüyorlardı, buonların ayjı zamanda demokrat düşünce ve insan hürriyetine saygılı örnek ya da iyi bir ülke oldukları anlamına gelmiyodu... yani İran devrim sürecini bir çok yönden değerlendirir kendimize pay çıkarırırz ve iktidara muhalefete herkeze büyük paylarda çıkarabiliriz ama bunu Türban konusuyla ilişkilendiremeyiz, bu ikisinin birbirileriyle bir alakaları yok sebebpler ve sonuçlar tamamen farklı, İran'da ki devrime neyin sebep olduğu çok basit bir araştırmayla anlaşılabilir... onun yerine Baykal- Ecevit mücadelesinin Türk soluna etkisini ve DSP'nin kuruluş sürecini incelemek bence ülke adına daha yararlı olur lafı çok uzatmışım çok özür dilerim bu yüzden bu konuyu uzun uzun yazmicam isteyen arkadaslar çok kolaaybi şeklide bunu öğrenebilirler..
Özgürülükçü olduklarını iddia edenlerinde "HERKEZE ÖZGÜRLÜK" taraftarı olmaları dileğiyle...
Kullanıcı profilini gör
kadiralp
Seviye 4
Seviye 4

Erkek

MesajKonu: Geri: Üniversitelerde Türban Serbestliği   9/4/2008, 22:23

sevgili kardeşlerim esasen üniversitelerde türban serbestisi konusu ülkemizin kanayan bir yarasıdır. Özellikle insan hakları ve özgürlükler açısından olayı değerlendirdiğimizde, insanların istediği kılık kıyafette giyinmesi gerektiğini onların bir hakkı olduğunu düşünüyorum. Belki klasik bir tabir olacak ama bir insan mini etekle okua girebiliyorsa kısacık şortla gireiliyorsa bu şekilde girmek onun hakkıysa türbanlı girmekte o şekilde girmek isteyenlerin hakkı olduğunu düşünüyorum. Tabi bu konuda toplumumuzda çeşitli itirazlar var özellikle chp kanadından bunun siyasi simge olarak kullanıldığı düşünülüyor. Ayrıca türbanın laik ülke düzenimize aykırı olduğu chp tarafından savunuluyor. Bazı söylediklerinde haklı olabilirler. Türbanın siyasi simge olarak kullanılması hakikaten laik devlet düzenimize aykırı bir durum oluşturmaktadır. Fakat madem özgürlük diyoruz madem insan hakları diyoruz insanlar tabi bulundukları dinin gereklerini devlet düzenimizin temel direklerine zarar vermeden yerine getirmelerine izin vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bazı durumlarda koca Türkiye oluyoruz elimizden herşey geliyor herşeyi yapıyoruz ama iş türbana gelince o koskaca ülkemiz bu drumda aciz kalacak değildir. Bu ülkenin onca kurumu var onca askeri var. Elbette ters biyetle türbanı takan biri biryerde mutlaka açık verecektir ve ülkemiz inanın bunu engellemesini bilir. Ayrıca laiklik ilkesi insanlara din ve vicdan hürriyeti getirmektedir. Bu bağlamda insanların inançlarının gereklerini yapması onların temel haklarından olduğunu savunuyorum. Elbetteki ülkemizin temel değerlerine zarar vermek amaçlı türban takan insanların herzaman karşısındayım, fakat türbanı sadece inançları gereği takan insanlarada bu özgürlüğün tanınması gerektiğini düşünüyorum
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Üniversitelerde Türban Serbestliği   

Üniversitelerde Türban Serbestliği
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası